Wiadomości

Rynek mieszkaniowy w Polsce po IV kwartale 2013

Sprzedaż mieszkań w IV kwartale 2013 roku dorównała wynikom z okresu szczytu boomu. Liczba zawartych transakcji liczona łącznie dla sześciu największych rynków* zwiększyła się w porównaniu z III kwartałem 2013 roku o ponad 14% i wyniosła prawie 10,9 tys. mieszkań.Kazimierz Kirejczyk, Prezes firmy doradczej REAS podsumowuje: "W całym 2013 roku sprzedano na sześciu najwiekszych rynkach blisko 36 tys. lokali. Pomimo spowolnienia gospodarczego i braku programu wspierającego nabywców nowych mieszkań, a także braku wzrostu liczby udzielanych kredytów hipotecznych, rok 2013 okazał się pod względem liczby transakcji nie tylko lepszy od poprzedniego, ale porównywalny z rekordowym dotychczas rokiem 2007.""Jednocześnie, w 2013 roku do sprzedaży w tych miastach weszło nieco ponad 24 tys. mieszkań, zatem wyraźnie mniej niż w kilku ostatnich latach, kiedy to rocznie pojawiało się w tych miastach 35-37 tysięcy nowych lokali. Jest to niewątpliwie skutkiem wejścia w życie ustawy deweloperskiej, co najpierw zaowocowało rekordowo wysoką liczbą rozpoczynanych inwestycji na początku 2012 roku, a następnie bardzo wyraźnym spadkiem. W rezultacie, dzięki wyraźnej przewadze liczby

Sprzedaż mieszkań w IV kwartale 2013 roku dorównała wynikom z okresu szczytu boomu. Liczba zawartych transakcji liczona łącznie dla sześciu największych rynków* zwiększyła się w porównaniu z III kwartałem 2013 roku o ponad 14% i wyniosła prawie 10,9 tys. mieszkań.

Kazimierz Kirejczyk, Prezes firmy doradczej REAS podsumowuje: W całym 2013 roku sprzedano na sześciu najwiekszych rynkach blisko 36 tys. lokali. Pomimo spowolnienia gospodarczego i braku programu wspierającego nabywców nowych mieszkań, a także braku wzrostu liczby udzielanych kredytów hipotecznych, rok 2013 okazał się pod względem liczby transakcji nie tylko lepszy od poprzedniego, ale porównywalny z rekordowym dotychczas rokiem 2007.”

„Jednocześnie, w 2013 roku do sprzedaży w tych miastach weszło nieco ponad 24 tys. mieszkań, zatem wyraźnie mniej niż w kilku ostatnich latach, kiedy to rocznie pojawiało się w tych miastach 35-37 tysięcy nowych lokali. Jest to niewątpliwie skutkiem wejścia w życie ustawy deweloperskiej, co najpierw zaowocowało rekordowo wysoką liczbą rozpoczynanych inwestycji na początku 2012 roku, a następnie bardzo wyraźnym spadkiem. W rezultacie, dzięki wyraźnej przewadze liczby sprzedanych mieszkań nad wprowadzonymi na rynek, łączna liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży w sześciu aglomeracjach zmniejszyła się szósty kwartał z rzędu i wyniosła na koniec grudnia nieco ponad 41 tysięcy jednostek.” – dodaje Kazimierz Kirejczyk.

Więcej informacji o rynku mieszkaniowym znajdą Państwo w broszurze „Rynek mieszkaniowy w Polsce – Q4 2013” dostępnej na www.reas.pl

 

* Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź.

Źródło REAS. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Chemia przyjazna dla maluszka? Bezpieczne substancje z otoczenia dziecka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy