Aktualności

Dzień kobiet na poważnie

Dzień kobiet na poważnie
Dzień kobiet na poważnie Od czasów PRL dzień kobiet kojarzy się przede wszystkim z masowym wręczaniem goździków. Pierwotny sens i przesłanie święta są odbierane zupełnie

Dzień kobiet na poważnie

Od czasów PRL dzień kobiet kojarzy się przede wszystkim z masowym wręczaniem goździków. Pierwotny sens i przesłanie święta są odbierane zupełnie inaczej, a kwiatki stały się centralnym punktem jego obchodów. I choć dawanie i otrzymywanie bukietów jest ważne i przyjemne, warto potraktować ten dzień również jako okazję do refleksji nad równouprawnieniem i różnicami między płciami.

Wiele funkcjonujących w społeczeństwie przekonań na temat cech kobiet i mężczyzn opiera się na stereotypach i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie da się jednak ukryć, że w niektórych kwestiach zasadniczo się różnimy. Inaczej rozmawiamy, inaczej myślimy, inaczej spędzamy czas wolny.

Serce i rozum
Poprzez zabawę i codzienne zajęcia już od wczesnego dzieciństwa kobiety i mężczyźni rozwijają w sobie różne umiejętności. Układanie klocków czy składanie modeli pojazdów, to ?męskie? zajęcia, które nie tylko rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ale także kształtują sposób myślenia, który u ?płci brzydszej? ukierunkowany jest na rozwiązywanie problemów i osiąganie konkretnych celów. Z kolei ?dziewczęce? zabawy w asyście zastępów lalek, misiów i innych ?krewnych oraz znajomych królika? zorientowane są na budowanie relacji, uczenie funkcjonowania we wspólnocie i wzajemnej troski o siebie. W efekcie w dorosłym życiu panowie co prawda lepiej radzą sobie bez GPS- a, ale za to panie przodują w umiejętności odczytywania niewerbalnych sygnałów z otoczenia, lepiej rozpoznają i posługują się językiem ciała i są bardziej spostrzegawcze. Istnieje nawet teoria, że to, co nazywamy tajemniczo kobiecą intuicją ma racjonalne uzasadnienie i nie jest niczym innym jak właśnie umiejętnością wychwytywania i interpretacji zjawisk niedostępnych dla męskich oczu i uszu. Niektórzy twierdzą, że ma to związek z matczyną opieką nad niemowlętami, które swoje potrzeby wyrażają bez użycia słów czy nawet jakichkolwiek innych, jasnych komunikatów, a mimo to opiekunka musi umieć je właściwie rozpoznawać.

Co u ciebie?
Męskie i kobiece spotkania różnią się od siebie zarówno pod względem formy, jak i poruszanych treści. Panowie rozmawiając we własnym gronie lubią poruszać tematy związane z czasem wolnym, hobby i wspólnymi zainteresowaniami. Rozmowa jest dla nich okazją do wymiany informacji. Jeśli ktoś opowiada o problemach, odbierają to jako sygnał do ?naprawy usterki?. Starają się znaleźć i zaproponować gotowe rozwiązania. Jeśli o kłopotach opowiada kobieta, często okazuje, że wcale nie tego oczekuje. Chce po prostu zostać wysłuchana. Dla pań od konkretów w rozmowie często ważniejsze jest budowanie bliskości i tworzenie relacji. Dlatego też komunikacja w kobiecym gronie wygląda zupełnie inaczej. Poruszane są tematy z ?męskiego punktu widzenia? błahe i nie warte dyskutowania. Należą do nich szczegóły z życia codziennego, sprawy rodzinne czy osobiste przeżycia. Spotkania kobiet przebiegają często w bardziej intymnej, ale też zwyczajnej, domowej czy kawiarnianej atmosferze.

A to już wiesz?  Zmysłowa i sportowa féminité od Etam

Może coś słodkiego?
Różnią się nie tylko tematy poruszane na spotkaniach, ale również ich oprawa. Nieodzownym elementem damskich rozmów są smakowite przekąski i napoje. Kobiety częściej niż panowie spotykają się na rozmowach przy kawie. Według badań ACE Rynek i Opinia, najczęstszymi gośćmi kawiarni są właśnie panie w wieku 20 ? 29 lat. Zamawiają one nieco inne napoje niż panowie. – Z naszych obserwacji wynika, że kobiety lubią pić kawy mleczne, takie jak cappuccino czy latte, o delikatnym smaku, z aromatycznymi dodatkami i likierami – mówi Joanna Sobyra, ekspert z firmy Segafredo Zanetti Poland, producenta kawy – Taki napój przypomina bardziej deser, którym można się delektować niż klasyczną małą czarną. Mężczyźni wolą za to kawę o zdecydowanym , mocnym smaku, często więc piją ją bez mleka lub tylko z niewielkim jego dodatkiem (tzw. kawa biała). Traktują ją jako sposób na wzmocnienie i pobudzenie, a nie jako pretekst do spotkania. Jedzenie dla kobiet jest silnie związane ze sferą emocjonalną. U mężczyzn rzadkością jest poprawianie sobie nastroju słodyczami. Płeć piękna często sięga po lody czy czekoladę w stanach psychicznego obciążenia. Mężczyźni wolą odreagować stres np. przez wysiłek fizyczny.

Lustereczko, powiedz przecie?
Z cielesnością związana jest kolejna różnica. Kobiety są dużo bardzie krytycznie wobec swojego wyglądu. Przedstawicielka płci pięknej przeciętnie 36 razy dziennie myśli o swoich niedostatkach. W związku z tym, panie o wiele więcej uwagi poświęcają na pielęgnację i niwelowanie wypatrzonych mankamentów. A mają świetne oko do szczegółów. Panowie mają tendencję do widzenia sprawy całościowo. Kiedy stoi przed nimi piękna kobieta, widzą po prostu? piękną kobietę, a nie: ładną buzię lecz nieco za wąskie usta, kształtne biodra z fałdką tłuszczu wokół talii, długie, ale trochę krzywe nogi. Również kiedy oglądają się w lustrze, ignorują drobne niedostatki, dzięki czemu są bardziej zadowoleni z siebie i swojego wyglądu.
Różnic jest oczywiście więcej. Postrzeganie kolorów, życiowe priorytety – nie sposób wymienić wszystkich. Ważne jednak, by pamiętać o tym, że się różnimy i inaczej nie znaczy gorzej, a przeciwieństwa się uzupełniają. Poza tym, bez nich obchodzenie dnia kobiet nie miałoby najmniejszego sensu. Cieszmy się nimi i świadomie świętujmy 8 marca.

A to już wiesz?  Miejskie inspiracje ? prezentacja kolekcji Simple CP

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy