Wiadomości

Dajmy odetchnąć podłodze po Świętach

Dajmy odetchnąć podłodze po Świętach
Wyobraźmy sobie, że minęła już wrzawa świąt, zniknęła atmosfera domowej krzątaniny przed kolacją wigilijną, a pozostała… no właśnie, tłusta plama na naszym parkiecie. A na dodatek, po zabawie Sylwestrowej, goście zostawili po sobie miłe wspomnienia i ślady po butach! Wpadamy w panikę? Nie, na pewno nie na urlopie świątecznym. Robimy to dopiero po Nowym Roku, gdy wszystkie metody na czyszczenie parkietu zawiodą. Zobaczcie, co dla Was mamy i zrelaksujcie się!Podczas Świąt i Sylwestra wszystko może się zdarzyć. Rozlane wino, tłuste ślady po oleju, ślady butów (szczególnie tych z gumową podeszwą), potrafią lekko zaniepokoić pana lub panią domu. Niestety, nie jesteśmy w stanie zapanować nad tabunem gości i ich dziećmi – zwłaszcza dziećmi – przewijającymi się przez nasz dom w czasie spotkań rodzinnych. Pierwszą rzeczą, którą analizujemy jest rodzaj wykończenia podłogi: lakierowana, olejowana, czy woskowana? Druga rzecz to sposób, w jaki chcemy usunąć plamę: domowymi metodami, czy profesjonalnymi środkami chemicznymi? Trzecie pytanie, na które odpowiadamy: co dalej, aby utrzymać

Wyobraźmy sobie, że minęła już wrzawa świąt, zniknęła atmosfera domowej krzątaniny przed kolacją wigilijną, a pozostała? no właśnie, tłusta plama na naszym parkiecie. A na dodatek, po zabawie Sylwestrowej, goście zostawili po sobie miłe wspomnienia i ślady po butach! Wpadamy w panikę? Nie, na pewno nie na urlopie świątecznym. Robimy to dopiero po Nowym Roku, gdy wszystkie metody na czyszczenie parkietu zawiodą. Zobaczcie, co dla Was mamy i zrelaksujcie się!

Podczas Świąt i Sylwestra wszystko może się zdarzyć. Rozlane wino, tłuste ślady po oleju, ślady butów (szczególnie tych z gumową podeszwą), potrafią lekko zaniepokoić pana lub panią domu. Niestety, nie jesteśmy w stanie zapanować nad tabunem gości i ich dziećmi ? zwłaszcza dziećmi ? przewijającymi się przez nasz dom w czasie spotkań rodzinnych. Pierwszą rzeczą, którą analizujemy jest rodzaj wykończenia podłogi: lakierowana, olejowana, czy woskowana? Druga rzecz to sposób, w jaki chcemy usunąć plamę: domowymi metodami, czy profesjonalnymi środkami chemicznymi? Trzecie pytanie, na które odpowiadamy: co dalej, aby utrzymać efekt?

Czyszczenie parkietu lakierowanego

Parkiety lakierowane należy czyścić środkami o neutralnym PH, przeznaczonymi do podłóg wrażliwych – zdradza ekspert firmy Kopp, Katarzyna Wątor – W naszej ofercie znajdziemy preparat Clean Kopp (Kopp 30), nadający się do drewna, podłóg korkowych, czy kamiennych posadzek ? dodaje. Podstawową czynnością, od której powinniśmy zacząć pielęgnację podłogi lakierowanej jest jednak dokładne odkurzenie lub pozamiatanie wszelkich stałych zanieczyszczeń czy piasku. Dopiero później możemy umyć podłogę łagodnym detergentem. Nałożona nań dodatkowo powłoka polimerowa stworzy trwałą warstwę ochronną naszego lakieru. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku preparat Kopp 30.

Olejowanego?

Na hasło ?mydło? każdy wzdryga się na myśl, że wysusza, że niszczy zamiast pielęgnować. Mydło do gruntownego czyszczenia, przeznaczone jest specjalnie do podłóg pokrytych olejem naturalnym. Dzięki właściwościom zmiękczającym wodę znakomicie usuwa brud z powierzchni podłóg olejowanych, utrudniając przyczepność zarówno kurzowi, jak i drobinkom materiałowym. Pamiętajmy, że każdy środek powinien być nakładany w niewielkich ilościach. Niedopuszczalne jest doprowadzanie do powstawania kałuż. Drewno jest jak kot ? nie znosi wody!

A to już wiesz?  W oczekiwaniu na piewszą gwiazdkę...

Podłogi woskowane

?Wachspflege? ? środek do czyszczenia i renowacji potrafi usunąć trudne plamy. Potrafi również zakonserwować woskowaną podłogę, uzupełniając ubytki w warstwie wosku i przywracając połysk. Wystarczy, że naniesiemy go miękką szmatką lub płaskim mopem cztery razy w roku. Najlepiej zrobić to na noc, kiedy wiemy już, że nikt po naszej odświeżonej podłodze nie będzie chodził. Dla ambitnych ? miejsce, w którym była plama można wypolerować maszynowo lub miękką szmatką. Satynowomatowa, wodoodporna warstwa zabezpieczy parkiet przez cały rok i nie będziemy musieli martwić się, że świąteczna zabawa zagrozi naszej posadzce i pozbawi ją naturalnego piękna.

Środki profesjonalne a metody domowe

Co wybrać? Benzynę ekstrakcyjną czy profesjonalne produkty do pielęgnacji? Obie metody znajdują zapewne swoich zwolenników. O ile domowe środki wyczyszczą plamy, które powstały przed chwilą i nie zdążyły wniknąć w strukturę podłogi, o tyle specjalistyczne preparaty do podłóg drewnianych pomogą usunąć zabrudzenia zaschnięte i trwałe. Zabezpieczą także podłogę przed kolejnymi zabrudzeniami. Nie odsuwajmy zupełnie od prac pielęgnacyjnych domowego ?pogotowia ratunkowego?. Szminkę usuniemy alkoholem, krew ? zimną wodą, czekolada, tłuszcz, pasta do butów zejdzie pod wpływem spirytusu salicylowego, a plamy po herbacie, kawie, winie, czy mleku wyczyścimy zwykłym szarym mydłem. Perfekcyjna pani domu byłaby z nas dumna!

I co dalej?

Pielęgnacja, pielęgnacja, pielęgnacja! Jesteśmy w stanie zabezpieczyć każdą podłogę przed barszczem czerwonym z uszkami. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie preparaty i uważnie przeczytać instrukcję. Szeroka gama olejów, lakierów, woskowych past lub mydeł nie pozostawia nas ? wielbicieli naturalnego piękna ? bez odpowiedzi. Możemy je potraktować w kategorii prezentu dla naszej podłogi. Prezentu, który sprawi, że parkiet przez lata nie straci swojego blasku i stanie się podstawowym elementem, wprowadzającym świąteczny nastrój do naszego domu.

Szczegółowe porady dotyczące konserwacji podłogi drewnianej można uzyskać w salonach firmowych Kopp oraz na stronie www.podlogi-kopp.pl.

A to już wiesz?  Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Źródło KOPP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy